Pakuły do uszczelniania gwintu

Pakuły do uszczelniania są używane najczęściej do bezpiecznego zamocowania ważnych elementów konstrukcyjnych, związanych, na przykład z gwintami. Umieszcza się je przed dokręceniem pary metalowych gwintów i w ten sposób tworzy skuteczne uszczelnienie, które zapobiega wyciekowi powietrza, wody i innych płynów z połączeń tych elementów. Pakuły uszczelniające gwinty można kupić w różnych ilościach, w zależności od konkretnego zastosowania, dla którego będą używane. Ogólnie rzecz biorąc, są to uszczelniacze składające się z włókien naturalnych, syntetycznych lub związków gumowych, często impregnowane PTFE (politetrafluoroetylen) lub woskiem, aby zapewnić dodatkowe smarowanie i odporność na korozję. Projektuje się je tak, aby wytrzymały wysokie temperatury, jak również ekstremalne ciśnienie, jednocześnie tworząc szczelne mocowanie pomiędzy dwoma łączonymi elementami. Poza zapewnieniem doskonałej ochrony gwintów pakuły uszczelniające mają również doskonałe możliwości tłumienia drgań, co pomaga zmniejszyć zużycie łączonych elementów i przedłużyć ich przydatność. Ponadto, mogą one być pozostawione na miejscu, nawet po demontażu, do ponownego użycia w późniejszym czasie, bez konieczności ich wymiany za każdym razem. Dzięki temu doskonale nadają się do wielu zastosowań, w których wymagana jest konserwacja, lub gdy naprawione elementy muszą być bezzwłocznie i ponownie zamontowane na miejscu.

Pakuły lniane do uszczelniania gwintów

Pakuły lniane do uszczelniania gwintów powstają z przerobionych łodyg lnianych. Są naturalnym produktem, którego używa się wraz z uszczelniającą pastą, przeznaczoną do zastosowania w połączeniach gwintowych. Tego rodzaju pakuły mogą być stosowane w instalacjach, w których temperatury pracy nie przekraczają 130°C. Profesjonaliści, hydraulicy używają pakuł lnianych w przypadku gwintów złączek ocynkowanych. Pakuły lniane są zatem ważnym dodatkiem zapewniającym wodoszczelność i bezpieczeństwo, gdyż zapobiegają wyciekom. Są wykonane z chłonnych włókien, takich jak len lub juta, sprasowanych w pakiet i impregnowanych woskiem oraz olejem mineralnym. Po nałożeniu na połączenie elementów umożliwiają przesuwanie się gwintów obok siebie, bez niepotrzebnego sklejania lub wiązania, a jednocześnie tworzą hermetyczne uszczelnienie poprzez zamknięcie szczelin między gwintami. Jest to ważne, aby zapobiec przedostawaniu się brudu i innych zanieczyszczeń do połączenia i potencjalnego zatkania lub uszkodzeniu rur. Materiał lniany działa również jako poduszka, pomagając absorbować wibracje w rurach, które mogłyby ostatecznie doprowadzić do pogorszenia jakości samego połączenia. Oprócz tego, że są bardzo bezpieczne i skuteczne, są również niezwykle opłacalne w porównaniu z alternatywnymi metodami uszczelniania gwintów, takimi jak stosowanie taśm lub uszczelek. Stosując tę metodę, można mieć pewność, że system rurowy pozostanie bezpieczny i szczelny przez wiele lat.

Czym można zastąpić pakuły do uszczelniania rur?

Alternatywą dla pakułów uszczelniających rury jest użycie kitu hydraulika. Kit hydraulika jest niedrogim materiałem wykonanym z gliny, talku i oleju lnianego, używanego do uszczelniania połączeń między rurami i elementami konstrukcyjnymi. Kit hydraulika tworzy wodoszczelne uszczelnienie, zapobiegające przesiąkaniu, mogącemu uszkodzić ściany, podłogi lub sufity. Aby użyć kitu hydraulika, należy ugniatać go przed zastosowaniem, naciskając mocno rękami. Kit hydrauliczny wysycha, tworząc elastyczną uszczelkę. Po utworzeniu szczelności nie trzeba go wymieniać, ponieważ nie będzie się kurczył lub załamywał z powodu zmiany temperatury i upływu lat. Co więcej, kit hydraulika nie zawiera żadnych rozpuszczalników lub innych substancji chemicznych, i to czyni go bezpiecznym dla kontaktu z wodą pitną.

Technika uszczelniania gwintów

Technika uszczelniania gwintów polega na nawijaniu włókien zgodnie z kierunkiem skręcania. Gwinty prawe podwijamy w prawą stronę, a gwinty lewe w lewą stronę. Za pomocą ostrego brzeszczotu lub krzesaka należy przetrzeć włókna pakuł dla lepszego przywierania, zwłaszcza w przypadku gwintów cylindrycznych na złączkach mosiężnych. Pastę uszczelniającą należy nałożyć dwukrotnie: na goły gwint, a następnie na nawinięte pakuły. W ten sposób nawilżymy pakuły w całej objętości, bez ryzyka rozszczelnienia. Inną techniką uszczelniania gwintów jest zastosowanie teflonu, a ściśle mówiąc, taśm teflonowych o różnej szerokości, gęstości i grubości. Teflon nie wchodzi w reakcje z wodą i z tego względu jest bezpieczny do zastosowania. Taśmy teflonowe są praktycznym uszczelniaczem, gdyż wytrzymują szeroki zakres temperatur. Są stabilne i elastyczne. Producenci taśm teflonowych oznaczają je różnymi kolorami, na przykład, kolor biały, zielony, czerwony, żółty, niebieski itp. Zastosowanie tego rodzaju taśm przyczynia się do niezawodnego uszczelnienia gwintów lub innych elementów systemów konstrukcyjnych.

Nici uszczelniające na gwint

Nici uszczelniające są stosowane przez doświadczonych monterów. Producenci tego typu uszczelniaczy wykonują je z dobrej jakości teflonu lub poliamidu, jako włóknikową nitkę w białym kolorze, nawiniętą na szpulkę. Nici uszczelniające nawija się na oczyszczony gwint. Nawijanie zaczyna się od końca gwintu, wypełniając rowki. Koniec nici ucina się dołączonym do zestawu ostrzem. Na gwincie przygładza się końcówkę nitki.

Żywice beztlenowe na gwinty.

Żywice beztlenowe nazywane są inaczej pastami anaerobowymi. Są to półpłynne masy uszczelniające, polimeryzujące w specyficznych warunkach (bez dostępu powietrza). Nie mogą być zastosowane na gwinty z tworzyw sztucznych. Półpłynne masy uszczelniające nakładamy na oczyszczony, suchy i odtłuszczony gwint za pomocą aplikatora. Nadmiar zbędnej żywicy usuwa się ściereczką. Do czasu związania żywicy można dowolnie pozycjonować gwint.